تبلیغات
داروهای گیاهی گلستان سبز - آگنوگل(زنان)
داروهای گیاهی گلستان سبز
یکشنبه 26 دی 1389

آگنوگل(زنان)

یکشنبه 26 دی 1389

نوع مطلب :
نویسنده :گلستان سبز

شکل داروئی :
قرص روکشداردرجعبه های 100 عددی.

موارد مصرف :
 اختلالات یائسگی وگرگرفتگی ، اختلالات قاعدگی( آمنوره ثانوی ، خون ریزیهای رحمی) ، اختلالات قـبـل از قـاعـدگـی ( سـردرد ، طـپـش قـلـب ، سـرگـیـجـه ) ، درد پستان ، گالاکتوره ، نازائی به علت هایپرپرولاکتینمی ، تنظیم قاعدگی .

اجزاء فــــــرآورده :
 هرقرص روکـــــش دار محتوی عصاره خشک میوه گیاه پنــــــج انـــگشت (Vitex –agnus castus) به میزان 8/4 – 2/3 میلیگرم می باشد.

استاندارد شده :
بر حسب 58/0- 42/0 میلی گرم آکوبین در هر قرص .

مواد موثره:
 فلاونوئیدها ( کاستیسین ، پن دولتین ،کریزوفانول D )، الکالوئیدها ( ویتیسین ، ایریدوئید های آکوبین و اگونوزید) .ویتکسین و ایزو ویتکسین از مهمترین فلاونهای محلول درآب هستند(4).

آثار فارماکولوژی و مکانیسم اثر :
گیاه پنج انگشت ، گیاهی است با خاصیت فیتواستروژنیک که درحین یائسگی بکار میرود . امروزه معلوم شده است که مواد موثره این گیاه با تاثیر روی هیپوفیز ترشح پرولاکتین را کاهش میدهد . این اثر منجر به تحریک هورمونهای گونادوتروپ FSH و LH میشود که در درمان اختلالات قاعدگی مفید است . بررسی های انجام شده توسط چندین گروه تحقیقاتی نشان داده است که عصاره این گیاه پیوند گیرنده های استروژن میشود و دارای اثر استروژنیک است . این گیاه قادر است گرگرفتگی ، احتباس مایعات ، افسردگی و دیگر علائم یائسگی را برطرف سازد . زیادی ترشح پـرولاکـتـیـن ممکن است موجب تورم و درد پستان شود (1) . مطالعات نوین نشانداده اند که مـیــوه گیـاه پنج انگشت سطح خونی پرولاکتین را از طریق اثر روی گیرنده های دوپامین کاهش میدهد (2) . عصاره گیاه پنج انگشت همچنین بطور مفیدی اختلال فاز لوتئینی را برطرف می سازد . این اختلال شدن دوره سیکل قاعدگی میشود که بـعـلت ناکافی بـودن تـرشـح پروژسترون بوجود می آید و این حالت از کم کاری جسم زرد حاصل میگردد. ترشح پرولاکتین از لب قدامی هیپوفیز توسط دوپامین کاهش می یابد و هورمون آزاد کننده تیروکسین(TRH) ترشح آنرا تحریک می نماید . در مطالعات بالینی متعدد ، نشانداده شده است که عصاره میوه گیاه پنج انگشت سندرم پیش قاعدگی ، بخصوص التهاب و درد پستان را برطرف می سازد(3) .

مقدار مصرف :
 روزی 1 قرص بعد از غذا . این مقدار ممکن است در چندین ماه متوالی تا بهبود علائم حتی در زمان خونریزی ماهیانه مصرف گردد . برای برطرف کردن علائم یائسگی روزی یک قرص مصرف میشود .

مواردمنع مصرف ونکات قابل توصیه:
این دارو نباید همراه باداروهای پروژسترونیوقرصهای ضدآبستنی مصرف شود .

عوارض جانبی :
 به ندرت خارش ، بثورات کهیری شکل ، تهوع ، اختلالات گوارش ، اکنه دیده میشود .

مصرف در حاملگی و شیردهی :
 توصیه نمی گردد.

تداخلات داروئی :
 همراه با انتاگونسیت های دوپامین نبایدمصرف گرددزیرا اثرآنراکاهش می دهد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.